FOTOĞRAF İLE VİDEO ABİ-KARDEŞ

fotoğraf çekmek, fotoğraf ile video arasındaki fark, uzun pozlama, video çekmek
Uzun pozlama tekniğiyle çekilmiş bir yol ayrımı. 2018 © Fotoğraf Günlüğü...


Uzun zaman sonra fotoğraf çekmek için dışarıya çıktım. Buna bir kaç günlüğüne ziyaretime gelen kardeşim vesile oldu.
O fotoğrafla değil daha çok videoyla ilgileniyor. Kendisi üniversitede, Radyo Televizyon ve Sinema bölümü okuyor.
Öğleden sonra çıktık.
Ankara'yı çok iyi bilmediği için video çekebileceği yerleri ona ben göstermeye çalıştım. Ancak benim ona gösterdiğim yerlerden video için pek ekmek çıkmadı. Yaklaşık beş aydır elimi sürmediğim fotoğraf makinem yanımdaydı. Ancak kardeşimle gezerken makinemi çantadan çıkarmadım. Fotoğraf çekmek içimden gelmiyordu. Yani ne çekebilirdim ki. Her şey aynı bıraktığım gibi. Video için bulunduğum öneriler de çok işe yaramadı. Sanırım bu durum benim çevreye fotoğraf olarak bakmamdan kaynaklı.

Benim için farklı bir gündü. Uzun yıllar fotoğraf çekiyorum ama hiç video çekmek üzerine daha önce kafa yormamıştım. Bu ilk tecrübemle fikir sahibi olduğum söylenemez. İlk hissettiğimi sorarsanız, fotoğraf ile video abi-kardeş gibi bir şey.
Yani yabancı biri dışarıdan bakınca birbirlerine benzetiyor olabilir. Ama ikisi hakkında fikir sahibi olmaya başlayınca farklı karakterlerde olduklarını anlıyorsunuz. İç dünyaları çok farklı. Fotoğraf olgunlaşmış, görmüş geçirmiş gibi. Yapabileceklerinin farkında, yeni şeyler denemiyor. Deneyince fotoğrafı, fotoğraf yapan özelliklerden uzaklaşacağını düşünüyor. Bu nedenle kurallarını yıkma konusunda biraz isteksiz.
Video daha yenilikçi gibi. Farklı olmak için her şeyi deniyor. Fotoğraf gibi durağanlıkla değil zamanın akışıyla ilgileniyor. Hayatın içindeki tüm hareketleri yakından inceliyor. Hareketin olmadığı bir ortamdan sıkılıyor. Estetik bir kadrajı, işin içinde hareket yoksa pek önemsemiyor. Teknik açıdan çok titiz davranıyor. Bir görüntü kaydetmek için sabırla bekliyor... 
Fotoğraf ile video arasındaki fark daha çoktur elbet. İlk  izlenimlerim böyle. Daha önce video ilgimi çekmediğinden tanışamamıştık. Hatta fotoğraf makinesi seçerken bile video çekme özelliği olanları bilerekten pas geçmiştim.
Şimdi fotoğraf makinem video çekmediğinden kardeşimin video çektiği açıdan sırf elim boş dönmeyeyim diye, uzun pozlama yaparak bir fotoğraf çektim.

Popüler Yayınlar